Home » Lanškrounská KOPA » 2012 - 44. ročník

2012 – 44. ročník

Aktualizovaný program Lanškrounské Kopy a Městských slavností (30.8.2012)

Moderní technologie v cestovním ruchu (9.8.2012)

Městské slavnosti v Lanškrouně (9.8.2012)

Pamětní deska Romana Šebrleho nalezne místo na novém lehkoatletickém stadionu (9.8.2012)

Lehkoatletický stadion v Lanškrouně bude slavnostně otevřen za přítomnosti aktivních účastníků olympijských her (9.8.2012)

Další doprovodné akce městských slavností 2012 (6.8.2012)

Program městských slavností 2012 (1.6.2012)

Informace k dálkovému pochodu (1.6.2012)

Lanškrounská Kopa 2012 (13.4.2012)

.

Lanškrounská Kopa 2012

Letošní 44. ročník Lanškrounské kopy se bude konat v sobotu 8. září 2012. Zúčastnit se mohou jak „pěšáci“, tak cyklisté a mohou si vybrat z celé řady různě dlouhých a různě náročných tras. Z nabídky si mohou vybrat dokonce i účastníci s tělesným postižením, upoutaní na vozík. S jednou trasou je pamatováno také na in-line bruslaře. Na trasách pochodu bude k dispozici občerstvení a v v cíli obdrží všichni účastníci pochodu medaili a diplom. Pro sběratele připravujeme výroční turistickou známku a nálepku.

Jako tradičně je pochod spojen s městskými slavnostmi, které začínají již v pátek dopoledne a budou probíhat po oba dny, tedy v pátek a v sobotu do pozdního večera.

Již v tuto chvíli se připravuje bohatý kulturní program. Během pátečního dopoledne budou vystupovat především dětské soubory a odpoledne je vystřídají různé hudební skupiny. Vrcholem pátečního večera by měl být koncert Tomáše Kluse. Letošní novinkou bude mimořádný páteční ohňostroj pořádaný při příležitosti oslav 20. výročí založení společnosti SOMA. Ohňostroj bude sponzorovaný majitelem společnosti. V sobotu bude kulturní program pokračovat. Na závěr sobotního večera se bude konat další, tentokrát tradiční ohňostroj, pořádaný městem Lanškroun.

V rámci městských slavností bude probíhat ještě celá řada doprovodných akcí:

- slavnostní otevření lehkoatletického stadionu, kterého se zúčastní Roman Šebrle
- trhy na Pivovarském náměstí
- výstava fotografií Výtvarnále 2012
- výstava panenek v městském muzeu
- tradiční skautské atrakce pro děti na náměstí Aloise Jiráska
- program pro děti pořádaný Domem dětí
- program pro děti u haly B. Modrého pořádaný hokejovým oddílem
- oslavy 20. výročí založení společnosti SOMA spol s r.o. se slavnostním otevřením show roomu

Informace k vlastnímu pochodu i k městským slavnostem a kulturnímu programu budeme průběžně doplňovat upřesňovat.

Informace k dálkovému pochodu

.

Program městských slavností 2012

.

Další doprovodné akce v rámci městských slavností

Výstava drobného zvířectva

Základní organizace Českého svazu chovatelů Lanškroun pořádá výstavu králíků, holubů a drůbeže v rámci městských slavností. Výstava se uskuteční ve dnech 7. a 8. září 2012 v parku u kostela sv. Máří Magdalény na ulici 5. května v Lanškrouně. Pro veřejnost je otevřena 7. září od 12 do 18 hodin a 8. září od 8 do 18 hodin. Děti do 15 let mají vstup zdarma. Rádi opět přivítáme děti předškolního věku, kteří se na výstavě mohou seznámit s různými plemeny vystavených zvířat.
Je zde i možnost zakoupení chovných zvířat.
Nejlepší jedinci i kolekce vystavených zvířat budou odměněni čestnými cenami, jejich ž slavnostní předávání bude v sobotu 8. září v 15 hodin.
ZO ČSCH Lanškroun srdečně zve všechny zájemce o chov drobných hospodářských zvířat.

Ladislav Huf

Deset let Výtvarnále

Před deseti lety vznikl v hlavách tří kamarádů nápad, uspořádat setkání místních výtvarníků na společné přehlídce. Při hledání, jak akci pojmenovat, se výtvarník Václav Smejkal a fotografové Radek Lepka a Vladimír Skalický shodli na názvu VÝTVARNÁLE.

Vyzvali přátele, aby svá díla představili v rámci podzimních městských slavností v improvizované galerii SKLEP pod školou A. Jiráska.

Akce je od svého prvního ročníku zajímavá tím, že pozvaní autoři celý rok pracují na společné téma. Druhou zvláštností je konfrontace výtvarníků z Lanškrouna s tvůrci z různých koutů širšího regionu. Třetím specifikem akce je pestrost výtvarných oborů, ve kterých autoři pracují. Tak se nad tématem Trojúhelníku, Stolu, Mostu, Křižovatky nebo Člověka sešli vedle malířů a fotografů také sochaři ve dřevě i kameni, umělecký kovář spolu s truhlářem a krajkářkou, skláři vedle sklenáře. Od šestého ročníku akce změnila svoji podobu na čistě fotografickou. Vybraní fotografové se na jaře scházejí, aby společně zpracovávali zvolené téma daného roku. Proběhlé dílny byly věnovány šporkově barokní krajině kolem Kuksu, úzkokolejné dráze v Mladějově, sudetské krajině na pomezí nebo surrealistickému odkazu čermenského rodáka Jindřicha Štýrského.

Posledním ročníkem chtějí autoři poděkovat městu Lanškroun za desetiletou podporu tomuto výtvarnému projektu, díky které byl z každého ročníku vytištěn katalog. Tématem desátého roku je „72 hodin v Lanškrouně“, kterému se věnuje osmnáct fotografů. Na tradiční výstavě ukáží svůj pohled na naše město a jeho obyvatele. Přijďte se podívat, je na co se těšit.

Vladimír Skalický

Program veteránistů Lanškroun na 8.9.

12,30 – 14 hod. výstava automotoveteránů v Nádražní ulici (od železářství do náměstí)
Ve 14 hod. průjezd náměstím přes sídliště kolem atletického stadionu a dále na trasu projížďky.
K vidění budouu automobily a motocykly naších i zahraničních značek a typů.

Killar

Lehkoatletický stadion v Lanškrouně bude slavnostně otevřen za přítomnosti aktivních účastníků olympijských her

Lehkoatletický stadion v Lanškrouně, který ponese jméno Romana Šebrleho, bude slavnostně otevřen dne 8. září 2012.

Den před slavnostním otevřením projde stadion zatěžkávací zkouškou. Uskuteční se zde Olympiáda partnerských měst. Účast přislíbila tři italská města, tři polská města, slovenský Kežmarok a maďarské Hajdúszoboszló. Soutěžit v tradičních i netradičních, atletických i neatletických disciplínách by měli i Kypřané z města Idalion. Stále není rozhodnuto o účasti Španělů. Lanškroun by rád postavil dvě družstva.

Slavnostní ceremoniál bude zahájen v sobotu v 15 hodin odkrytím pamětní desky s podobiznou čestného občana města desetibojaře Romana Šebrleho. Na desce v současné době pracuje akademický sochař Zdeněk Kolářský.

Následovat bude oficiální část, jejímž hlavním hostem bude lanškrounský rodák Roman Šebrle. Pozváni budou i občané Lanškrounska, kteří se v minulosti účastnili olympijských her – cyklisté René Andrle, Petr Bucháček, Radovan Fořt a František Trkal.

Všichni tito významní sportovci by měli předávat ceny a poháry účastníkům Olympiády partnerských měst.

Od 17 hodin si budou moci všichni hosté i občané Lanškrouna otestovat svoji vytrvalost a fyzickou kondici pomocí cooperova testu.

Závěr programu bude ryze sportovní. Na tartanovém oválu bude umístěno několik desítek trampolín, na kterých bude pro všechny připravena pro přítomné diváky „jumping show“.

„Jsem hrda na to, že Lanškroun, rodiště Romana Šebrleho, má konečně důstojné zázemí pro atletiku. Slavnostní otevření stadionu bylo záměrně naplánováno v termínu Lanškrounské kopy. Dáváme tak příležitost všem návštěvníkům města seznámit se s novým sportovištěm.“ dodala starostka města Stanislava Švarcová.

Pamětní deska Romana Šebrleho nalezne místo na novém lehkoatletickém stadionu

Již dříve Město Lanškroun informovalo o tom, že nový lehkoatletický stadion, který je pojmenován po slavném lanškrounském rodákovi desetibojaři Romanu Šebrlovi, bude slavnostně otevřen dne 8. září 2012 v 15h.

Svoji osobní účast na slavnostním otevření náš olympionik přislíbil. Současně bude odhalena pamětní deska této osobnosti české atletiky. Deska bude umístěna na opěrné zdi vnější strany stadionu. O její podobu se nemohl postarat nikdo jiný než autor mnoha děl zasvěcených Lanškrounu, čestný občan města, akademický sochař Zdeněk Kolářský.

Na pamětní desce o velikosti 75 cm na 75 cm je vyobrazen profilový portrét Romana Šebrleho spolu s replikou zlaté olympijské medaile, kterou zmíněný atlet vyhrál na letních olympijských hrách v řeckých Aténách v roce 2004. Portrét je vyhotoven z epoxidové pryskyřice zabarvené na starobronz, umístěn na pískovcové desce.

Městské slavnosti v Lanškrouně

Před rokem 2000 nemělo město Lanškroun opravdové městské slavnosti. V květnu býval majáles na náměstí J. M. Marků a s tím byly spojené další kulturní akce. Od roku 2002 jsou ale dálkový pochod Lanškrounská kopa a Městské slavnosti naplno propojené. V současnosti se jedná o největší kulturní akci ve městě Lanškroun. Návštěvnost večerních koncertů slavných skupin se pohybuje okolo pěti tisíc diváků.

Program letošních městských slavností začne trochu netradičně a to již ve čtvrtek 6. září, kdy od 18 h v sále lanškrounského zámku proběhne koncert lanškrounského Big Bandu. Ostatní koncerty již tradičně proběhnou ve dnech 7. září a 8. září na hlavním náměstí, tedy náměstí J. M. Marků.

V pátek v dopoledních hodinách vystoupí lanškrounské, ale i mimolanškrounské základní a mateřské školy. V 16h na stejném pódiu začíná páteční večerní program. Vystoupí lanškrounští One Brain, dále skupina Cate z Pardubic, slovenští Plastic Swans a vrcholem pátečního programu bude od 21h vystoupení českého stříbrného slavíka Tomáš Kluse. Po tomto kulturním zážitku si na své přijdou milovníci ohňostrojů. O ten se postará firma SOMA Enginneering, která slaví dvacet let od svého založení.

Sobotní program Městských slavností jistě zaujme každého hudebního fanouška. Hudební program na náměstí otevírá již v dopoledních hodinách Dechová hudba Lanškroun. Dále se představí skupiny Sly Rabbits, A Banquet, Jablkoň, finalista Československé Superstar Martin Harich, Skyline, ale např. i folkoví Proč ne band z Moravské Třebové. Zájem publika určitě vzbudí soubor The Tap Tap, který vznikl v roce 1998 při Jedličkově ústavu. Před hlavní hvězdou ozáří lanškrounské nebe tradiční ohňostroj, který je financován městem. Celý program vyvrcholí vystoupením známé a jistě oblíbené zpěvačky Nadi Urbánkové a skupiny Bokomara.

Ředitel Kulturního centra Lanškroun, David Knápek doplňuje: „Tímto bych chtěl ještě jednou příznivce kvalitní hudby pozvat na městské slavnosti do Lanškrouna. Kulturní program na náměstí po oba dny je opravdu bohatý. Snažili jsme se ho naplnit tak, aby přilákal všechny věkové kategorie, což se dle mého názoru povedlo.“

Moderní technologie v cestovním ruchu

Město Lanškroun v letošním roce realizuje projekt „Nové cesty poznávání přátel“, který je finančně podpořen dotací z Euroregionu Glacensis.

V rámci projektu pro město Lanškroun se v Lanškrouně uskuteční dne 7. září 2012 konference s názvem Moderní technologie v cestovním ruchu.

Konference se zúčastní hosté z partnerského města Dzierżoniów. Témata příspěvků vychází z názvu projektu, vystoupí na ní zahraniční hosté i odborníci z oblasti cestovního ruchu z Lanškrouna, České Třebové a Pardubického kraje.

Město Lanškroun by na konferenci rádo představilo nový informační systém, založený na Wi-Fi a Bluetooth technologiích, pomocí kterého bude informovat zejména polské a české turisty o zajímavostech, které mohou navštívit, i o aktuálním dění ve městě. V současné době je vypsáno výběrové řízení na dodavatele tohoto systému.

Aktualizovaný program Lanškrounské Kopy a Městských slavností


44. ročník Lanškrounské kopy se koná pod záštitou člena Rady Pardubického kraje JUDr. Miroslava Stejskala.