Home » Sekce

Proč sekce?

Turistika vlastně spočívá v pobytu a převším pohybu člověka v přírodě a krajině. Tento pohyb může mít řadu podob určených hlavně způsobem a prostředky, jejichž pomocí se uskutečňuje – tzv. přesunové prostředky: pěší, kolo, loď či jiné plavidlo, lyže, motorové vozidlo apod. Protože každý tento přesunový prostředek může mít jinou skupinu příznivců, bývá zvykem mluvit o jistých „sekcích“ turistiky. Dalším specifickým pohledem může být i to, kým a pro jakou skupinu lidí jsou turistické akce organizovány: výkonostní turistika, rodinná turistika  atd.

Opravdu trochu formalita

Je však  pravdou, že mnoho lanškrounských turistů žádné dělení turistiky do sekcí nevnímá.

Zdeněk Beran: „Turistika je vlastně jen jedna, lhostejno zda pěší, na kole nebo raftem. Vždyť to často kombinujeme – a přináší to spoustu zážitků.

Mirek Vosátka: „Důležitý je někde bejt…“

Jako symbolický doklad touhy lanškrounských turistů „někde bejt“ za každou cenu a jakýmkoliv způsobem, vznikla dnes již tradiční akce VLK (Voda, Lyže, Kolo). Koná vždy na velikonoce, kdy je v řekách dostatek vody, na horách zbývají zbytky sněhu a cesty pomalu vysychají. Každý den je tak možno stihnout jeden, jak již víme, „přesunový prostředek“. V sobotu se jede obvykle Morava, Divoká orlice či Třebůvka, v neděli tradiční „Králičák“ a v pondělí po mrskačce projížďka na kole „Sázavákem“, na Gansberg a podobně.

Jirka Krejča