Home » Sekce » Lyžařská turistika

Lyžařská turistika

Vznik se dá vysledovat tak okolo roku 1972, ale někdo jezdíval už dříve. Původně to byli sjezdaři, ale když začaly být běžné fronty u vleků, přešlo se bez velkých formalit na běžky.

Začali jsme jezdit Hradecký přejezd, s batohem na zádech ze Střítku přes Králický Sněžník a Čihák na Šerlich, a to se absolvovalo během 5 dnů.

Přejezd Jeseníků

Pak jsme si řekli, že si uděláme náš lanškrounský přejezd. Prosazovali to Pepa Sonntag a Zdeněk Novák jako společnou iniciativu Lanškrouna a České Třebové,  pod názvem „Přejezd Jeseníků“. Normálně je mezi našimi městy zřetelná rivalita, ale tady vždycky bezvadně spolupracujeme.

Nakonec dosáhl náš „Přejezd Jeseníků“ tak velké účasti, že se koná v posunutých termínech: Česká Třebová má přidělené dny pátek – sobota – neděli a Lanškroun sobotu – neděli – pondělí; tak se ubytovny rovnoměrněji vytíží.

Posledních 10 let byl ředitelem přejezdu Zdeněk Beran a z Lanškrouna se ho účastnilo okolo 120 lidí.

Přehled akcí lyžařů v průběhu roku:

Lyžařskou sezónu začínáme až prvním lednem.

První víkend v lednu pořádají Ostraváci akci „Nejvyšší vrcholy Beskyd“ a z Lanškrouna tam bývá plný autobus lidí. Organizuje nám to Jirka Krejča a vzhledem k vysoké účasti akci uvádíme i v našem kalendáři (ale nemáme práci s jejím pořádáním…).

Poslední týden v lednu proběhne již zmíněný „Přejezd Jeseníků“ s účastí okolo 120 lidí. Je to 120 až 130 km rozložených do 3 dnů.

V půlce února je „Přejezd Beskyd“ nebo také „Hraničářský přejezd“, pořádaný Rožnováky pro nás, jede se až po slovenské hranice.

Pak následuje „Přejezd Orlických hor“ organizovaný Petrem Konvalinou a Janem Frankem. Má dva turnusy, každý s kapacitou dvou autobusů, tedy dvakrát 100 lidí.

O jarních prázdninách proběhne již zmíněná „Rodinná turistika“.

A pak nastává „Loučení se sněhem“ s maskami, organizované Jiřkou Vosátkovou, už také víc jak po třicáté.

Poslední akcí je zmíněný „VLK“, kombinace vodní, lyžařské a cyklistické turistiky.

Když to shrneme, každých 14 dní je jedna docela fyzicky náročná akce.

A to nehovoříme o takzvané sálové turistice – velmi slavný je v plesové sezóně „Country bál“ v Dolním Třešňovci, s účastí okolo 300 lidí. Vždycky je vyprodáno.

Na závěr

Zdeněk Beran: „Turistika je vlastně jen jedna, lhostejno zda pěší, na kole nebo raftem. Vždyť to často kombinujeme – a přináší to spoustu zážitků.

Bob Kadlec, Honza Frank, Zdeněk Beran