Home » Další akce » HP 2023 - 8. ročník

Hvězdicový pochod ke hvězdám – 8. ročník 2023

Srdečně zveme všechny zájemce o romantickou procházku noční krajinou s možností pozorovat hvězdy a něco víc se o nich dozvědět. Je to ideální příležitost pro zamilované páry, rodiče s dětmi ale i pro zkušené romantiky, kteří si rádi připomenou mladá léta :-)

Foto ze 7. ročníku ZDE.

Plakát

Datum konání: 2. června 2023 Start: Oficiální start pochodu je od Dělnického domu v Lanškrouně od 19 do 21 hodin, kde účastníci obdrží propozice. Pochod jsme však pojali jako „hvězdicový“ a zájemci z okolních obcí tedy mohou vyrazit individuálně ze svého bydliště tak, aby do cíle dorazili do 22. hodiny. Startovné (nebo cílovné): 40 Kč

Cíl:

rozhledna Mariánka na Mariánské hoře.

Program v cíli:

   

 • pozorování hvězd hvězdářským dalekohledem s odborným výkladem
 • sdělování dojmů
 • občerstvení – pivo, limo, opékání buřtů (možno zakoupit na místě), …
 • živá hudba
 • každý účastník obdrží pamětní list

Cesta zpět:

Cestu domů si účastníci naplánují individuálně. Těm, kdo se budou vracet do Lanškrouna, doporučujeme na zpáteční cestě použít trasu 7 km nebo jít silnici Horní Čermná – Horní Třešňovec – Dolní Třešňovec – Lanškroun.

Milý poutníče :-)

budeme potěšeni, když přijmeš naše pozvání na procházku noční přírodou zakončenou společným pozorováním hvězd za doprovodu kytar a ve společnosti stejně naladěných lidí. Doufáme, že si ji náležitě užiješ a budeš odcházet s příjemnými pocity na těle i na duši :-) Než se vydáš na romantickou cestu ke hvězdám, prosíme Tě, aby sis přečetl následující řádky a řídil se dobře míněnými radami a doporučeními:

 • Pozorně si přečti popis zvolené trasy, abys v noci zbytečně nebloudil.
 • Povinné vybavení na cestu: reflexní páska, čelovka nebo baterka.
 • Pochod se koná v noci, proto buď zvlášť opatrný při přecházení veřejných komunikací a dodržuj pravidla silničního provozu.
 • Po cestě prosím nekřič, nekuř (!) a neruš lesní zvěř.
 • Na trasách nejsou žádné kontroly.

V cíli u rozhledny Mariánka Tě čeká občerstvení, kde si můžeš opéci buřtík, či zakoupit cosi na grilu. Na šenku bude točené pivko a limo. Dobrou náladu, krásné počasí, jasné hvězdy i příjemný prožitek Ti přejí pořadatelé :-)

Kontakty:

Telefon e-mail
Jiří Krejča 737 342 956 jkrejca@razdva.cz
Jiří Skalický 774 647 408 jura.skalicky@seznam.cz

 

Trasa 12 km (+ 7 km zpět)

Značení:

 • Lanškroun – Sáz. údolí (odb. na Nepomuky): modrá turist. značka
 • Sázavské údolí – Nepomuky: bez značení
 • Nepomuky – Mariánská hora: žluta turistická značka
 • Mariánská hora – Lanškroun: modrá turistická značka

Po startu u Dělníckého domu půjdete Dobrovského ulici po modré značce kolem hřbitova a dále po cyklostezce do Albrechtic. V Albrechticích hned za mostem přes Moravskou Sázavu odbočíte doleva po silnici proti toku řeky. Trasa nočního pochodu vede vesnicí stále proti proudu řeky. Na konci vesnice přejdete most, za kterým začíná Sázavské údolí. Po asfaltové cestě jdete stále po modré proti proudu řeky, až k odbočce silnice do Nepomuk před drtičem. Pokračujte vlevo do kopce po asfaltové silnici do Nepomuk až na křižovatku silnice Lanškroun Výprachtice a Hor. Čermná. Na křižovatce je hasičská zbrojnice s hospůdkou kde se můžete občerstvit. Pokračujte doprava po silnici na Hor. Čermnou. Asi po 300 m z ní odbočte doleva na žlutou značku, která vás po polní cestě dovede k rozhledně Mariánka na vrcholu U Kříže (503 m.n.m.). Zde bude za příznivího počasí pěkný noční výhled z rozhledny. Cestou zpět půjdete přes Mariánskou horu po modré turistické značce až do Lanškrouna. Asfaltová cesta vede mezi lesíky a poli směrem na Horní Třešňovec, až na křižovatku polních cest před kravínem.Tady odbočíte doprava a stále polní cestou na křižovatku u skládky hnoje. Tady vlevo a po asfaltové cestě za humny Horního a Dolního Třešňovce až ke transformátoru. Rovně přes školní statek vás cesta dovede až na sídliště U papíren.
https://mapy.cz/s/henozuhuva


 

Trasa 7 km (+ 7 km zpět)

Značení:

 • Lanškroun – Dolní Třešňovec: ulice Třešňovecká
 • Dolní Třešňovec – Mariánská hora: modrá turist. značka
 • Mariánská hora – rozhledna Mariánka: žluta turistická značka
 • Mariánská hora – Lanškroun: modrá turistická značka

Od Dělnického domu se vydáte s kopečka ulicí Třešňoveckou, která na křižovatce zatáčí mírně vlevo. Přibližně po 2,5 km míjíte vlevo Střední zemědělskou školu a dále po pravé straně hostinec U Zlatky. Sledujte modrou značku a po 200 metrech odbočíte ze Třešňovecké ulice vlevo až narazíte na cestu vedoucí ze školního statku. Po ní se dáte vpravo a stále po modré značce pokračujete polní asfaltovou cestou. Cestou míjíte stáje zemědělské školy, dále rybníček a po levé straně autolakovnu, pokračujete mezi poli až ke kostelu na Mariánské hoře. Zde se napojíte na žlutou značku, která vás neomylně dovede k rozhledně Mariánka na vrcholu U Kříže (503 m.n.m.). Zde bude za příznivího počasí pěkný noční výhled z rozhledny. Stejnou cestou se dostanete zpět do Lanškrouna. V Dolním Třešňovci však můžete projít školním statkem a dojít přímo na sídliště U papíren.
https://mapy.cz/s/pegodecela


 

Trasy z okolních obcí

 

Ostrov – Mariánka a zpět (20 km)

https://mapy.cz/s/bumulodude


 

Rudoltice – Mariánka a zpět (22 km)https://mapy.cz/s/nobapezafo